Deimantas

Chirurginis knarkimo gydymas

Knarkimas – problema, sukelianti rimtas pasekmes, todėl knarkimo gydymo atidėlioti negalima – kitą dieną jau gali būti per vėlu.

Chirurginis knarkimo gydymas
Operacijos trukmė
Operacijos trukmė 1 - 3 val.
Gijimo laikotarpis
Gijimo laikotarpis 7 - 14 d.
Nuskausminimas
Nuskausminimas Vietinė / bendra nejautra
Rezultatai
Rezultatai Ramus kvėpavimas

Knarkimo gydymo svarba

Knarkimas – tai garsinis fenomenas, atsirandantis virpant (vibruojant) viršutinių kvėpavimo takų minkštiesiems audiniams. Nors apie knarkiančius žmones neretai kalbama su šypsenėle, knarkimą daugeliu atvejų turėtume vertinti kaip potencialiai rizikingą sveikatos sutrikimą, ne vien kaip anekdotišką ar aplinkiniams nemalonų buitinį reiškinį. Knarkimas ypač pavojingas, jeigu jo metu pasireiškia miego apnėja – kvėpavimo sustojimai.

JAV kardiologai teigia, kad 37% staigių mirčių nuo širdies infarktų yra susijusios su kvėpavimo sustojimu miego metu, o kvėpavimo sustojimai yra šių infarktų „paleidžiamasis mechanizmas“.

Citata
Knarkimas – aktyviausias senėjimo proceso skatintojas, vienas grėsmingiausių faktorių, įtakojančių staigius širdies-kraujagyslių ir centrinės nervų sistemos sutrikimus, vyresniems nei 50 metų žmonėms.
Aleksas Mickonas
Aleksas Mickonas
Gydytojas, medicinos mokslų daktaras

Priklausomai nuo intensyvumo ir kitų aplinkybių, knarkimas gali lemti įvairaus laipsnio (net labai sunkaus) audinių hipoksiją – ląstelių deguonies badą. Tai akivaizdžiai atsispindi vadinamosios miego apnėjos (trumpalaikioų kvėpavimo sustojimų) metu. Palaipsniui toks ilgalaikis lėtinis įvairių organų ir audinių, ypač nervų ląstelių, deguonies trūkumas ne tik sutrikdo jų funkciją, bet ir skatina aktyvų organizmo senėjimą, programuotą ląstelių žūtį – apoptozę. 

Kodėl negydomas knarkimas gali būti pavojingas sveikatai?

Nuo deguonies nepakankamumo ypač kenčia ir greičiausiai pažeidžiamos yra smegenų ląstelės, vystosi encefalopatija (silpnaprotystė). Dėl hipoksemijos (deguonies trūkumo kraujyje) atsiranda hipotalamo (pagumburio) ir hipofizės nepakankamumas, blogėja ir smegenų kamieno, kuriame yra kvėpavimo centras, aprūpinimas deguonimi. Tai dar labiau pablogina situaciją: ryškėja ir sunkėja  kvėpavimo  sutrikimai, labai padidėja infarkto, aritmijų, insulto ir kitų gyvybei pavojingų kardiovaskulinių įvykių (būklių) pavojus. 

Kokios neigiamos knarkimo pasekmės aplinkiniams?

Knarkimas gali labai trikdyti aplinkinių (namiškių, šeimos narių) gyvenimą: tame pačiame kambaryje, kartais netgi kituose kambariuose besiilsintys šeimos nariai dėl knarkiančio asmens negali išsimiegoti ir pailsėti, todėl dieną būna mieguisti, blogos nuotaikos, ilgainiui gali pasireikšti lėtinio nuovargio simptomų, sumažėti darbingumas, kartais prasideda depresija, apatija ar, priešingai, agresyvumo protrūkiai. Pasitaiko, kad neapsikentęs partnerio knarkimo keliamų kančių sutuoktinis netgi ryžtasi skyryboms ar keičia gyvenamąją vietą. 

Kada dėl knarkimo reiktų krepitis į gydytoją?

Knarkimas sukelia hipoksiją – deguonies trūkumą organizmui miego metu ir pasekoje simpatinės nervų sistemos aktyvaciją. Dėl to, staigiai didėjant širdies susitraukimo dažniui, pakyla arterinis kraujospūdis, gali netgi atsirasti širdies ritmo sutrikimai. O tai ženkliai padidina infarkto ir insulto riziką.

Kai audiniams ir organams, o ypač nervų ląstelėms trūksta deguonies – atsiranda simptomai, signalizuojantys apie knarkimo problemos sunkumą ir būtinumą kreiptis konsultacijai dėl gydymo:

 • pakilęs arterinis kraujospūdis rytais;
 • sunkiai gydomas / reguliuojamas kraujospūdis;
 • rytinis nuovargis;
 • sunki galva;
 • lėtinis nuovargis;
 • mieguistumas dienos metu;
 • mieguistumas skaitant ir žiūrint televizorių;
 • dažni prabudimai nakties metu;
 • trumpas miegas;
 • bloga atmintis;
 • oro trūkumo pojūtis miego metu;
 • skausmai širdies srityje arba širdies darbo sutrikimai naktį;
 • svorio priaugimas;
 • rėmuo nakties metu.
Kuo dar išskyrus infarkto ir insulto gali pasireikšti kvėpavimo sustojimai ir deguonies kraujyje stoka?

Žmogaus, patiriančio kvėpavimo sustojimų miego metu šeimyninio (taip pat ir seksualinio) bei socialinio visuomeninio gyvenimo kokybė blogėja apie 15 kartų. Sergamumas ir mirtingumas padidėja 12,5 karto. Asmenys, kenčiantys nuo miego apnėjos, 2,5 karto dažniau patenka į autoavarijas, kuriose žūsta žmonių.

Ar įmanoma išgydyti knarkimą vaistinėse parduodamais purškikliais ir plėtikliais?

Negalima. Tai tik laikino veikimo premonės, kurias galima naudoti išskirtiniais atvejais, pvz.: esant svečiuose, miegant kitų žmonių aplinkoje.

Knarkimo gydymo ypatumai

1 žingsnis

Ištyrimas

Knarkimas – lyg ir vienas, bet jo priežasčių gali buti daug. Todėl itin svarbu detalus ištyrimas ir knarkimo priežasties nustatymas.

Problemos, sukeliančios knarkimą, gali lokalizuotis skirtingiose virštutinių kvėpavimo takų aukštuose: I – nosies /  nosiaryklės, II – ryklės, III – gerklės / gerklaryklės. Knarkimo priežasties nustatymui naudojama speciali įranga.

2 žingsnis

Operacija

Nustačius sutrikimus, atliekamos atitinkamos operacijos, viename ar kitame aukštyje. Taip pat galimos ir kombinuotos operacijos (kartu).

Apie 70% knarkimo atvejų sąlygoja problemos I aukšte (nosies / nosiaryklės). Priežasčių gali būti daug, nuo adenoidų ir sinusitų iki nosies abstrukcijų dėl polipų ar anatominių defektų. Šias problemas sprendžia atitinkamos operacijos.

Dažniausia kvėpavimo sustojimo priežastis – gomurio ir liežuvėlio audinių  susilpnėjimas ir pertempimas. Kai kurias atvejais nepažengusias problemas galima išspręsti minmaliai invazyviu gydymu vietinėje nejautroje, be narkozės. Kitais atvejais reikalinga narkozė ir gomurio plastika (pakėlimas, sustangrinimas), kombinuotos operacijos.

Ar galima atvykus į kliniką iškart padaryti liežuvėlio trumpinimo operaciją?

Nors tokia operacija su Surgitron® aparatu užimtu 15-20 min, jai reikia pasiruošti, atlikti specifinius testus ir tyrimus, nustatyti ar ryjimo ir vėmimo refleksas nesutrukdys operacijai.

Ar esant miego apnėjai (kvėpavimo sustojimams) operacija visada užtikrina teigiamą efektą?

Taip. Išskyrus tuos atvejus kai kvėpavimo sustojimai yra centrinės kilmės, t.y. atsiradę ne dėl anatominių priežasčių, bet dėl centrinės nervų sistemos sutrikimų po traumos, insulto ir kitų panašių priežasčių. Tokios problemos patikrinamos pirminės konsultacijos metu ir joms taikomas kitoks, nechirurginis gydymas.

Ar knarkimas dingsta iš karto po operacijos?

Dauguma atvejų taip, kitais atvejais palaipsniui, praeinant pooperaciniam audinių tinimui dviejų savaičių laikotarpyje.

Po knarkimo operacijos

Pacientas 1 – 3 val. po operacijos išleidžiamas iš klinikos. 

Vairavimas
Vairavimas Individualu.
Dušas ir sportas
Dušas ir sportas 1 sav. griežtai draudžiama. Baseinas leidžiamas po 2 sav.
Saulės spinduliai
Saulės spinduliai Kelionės į šiltus kraštus, ne anksčiau 3 sav. po operacijos.
Sportas
Sportas Po 2 sav. galima palaipsniui grįžti prie įprasto rėžimo.

2 - 4 diena

Vargina pooperacinis audinių patinimas, skausmingumas dėl kurio galbūt teks naudoti nuskausminamuosius, esant poreikiui antibiotikus.

Pacientai vengia karšto / rūgštaus maisto. Rekomenduojama rinktis minkštesnį.

5 - 10 diena

Šalinamos siūlės, pacientas grįžta prie įprasto gyvenimo.

Praėjus tinimui visiškai pradingsta arba labai ženkliai sumažėja knarkimas.

Knarkimo gydymo kainos

Konsultacija
60 - 100 €
Chirurginis knarkimo gydymas
nuo 600 €
Pastaba: kainos yra orientacinės, galutinė procedūrų kaina priklausys nuo individualios situacijos ir sudėtingumo. Gydymo eigą ir kainą aptarsite su gydytoju konsultacijos metu.

Aleksas Mickonas
Aleksas Mickonas
Mokslų daktaras, onkologas-chirurgas, galvos ir kaklo, plastikos chirurgas

Dr. Aleksas Mickonas – tikrasis Europos Veido Plastikos Akademijos narys, turintis ilgametę praktiką onkologijos srityje. ORL-Galvos ir Kaklo chirurgo patirtis nuo 1992 m., SAM sertifikuotas onkologas-chirurgas.

Suplanuokime Jūsų apsilankymą

Skambinkite

Leiskite susisiekti mums

Žinutė Registracija
Susisieksime per 1-2 darbo dienas.

Darbo laikas

darbo dienomis
9:00 - 19:00