Virusiniai susirgimai

„Ilgojo kovido“ sindromas

ilgasis kovidas

Prieš savaitę klinikoje apsilankė pacientas, kurio nemačiau 2 metus. Atėjo patikrinti apgamus, pašalinti per 2 metus atsiradusius artefaktus, keratozės židinius, ir uždavė standartinį šiais laikais klausimą: „kaip jūsų klinikoje su Covid?”. Atsakiau, kaip yra: nei vienas iš klinikos pacientų ne tik kad nemirė, bet netgi į ligoninę nepateko. Jis buvo nustebintas: “aplink visi miršta, daug artimujų netekau, užvakar mirė klasiokas”.

Post Covid arba „ilgojo kovido“ sindromas

Liūdną covid statistiką papildo ne tik ūmus užsikrėtimo koronavirusu laikotarpis, bet ir vėlesnė ligos eiga. Sunkių covid pasekmių patiria net ir tie žmonės, kurie persirgo besimptome ligos forma. Todėl, nespėjus pasibaigti antrajai koronaviruso bangai, tarptautiname ligų klasifikatoriuje atsirado Post Covid-19 condition diagnozė. Post Covid-19 sindromas, kitaip vadinamas “Long Covid”, kai koronavirusinės infekcijos pasekmės gali testis iki 12 savaičių ir daugiau.

Nacionalinis Didžiosios Britanijos Sveikatos Institutas (NICE) išskiria postkovidines būkles: ūmų postkovidinį periodą, kuris įvairiais pasireiškimais tęsiasi iki 4 savaičių; poūmį – nuo 4 iki 12 sav ir post-covid sindromas.

Post Covid sindromo simptomai

Post Covid sindromas gali pasireikšti įvairiomis nepaaiškinamomis diagnozėmis, nestabiliais simptomais, kurie pranykę gali vėl atsirasti, sukelti pakitimus įvairiuose organuose ir sistemose: negalavimai kaulų-raumenų sistemoje, nervų sistemos pažeidimai, antinkščių žievės išsekimas, pūslelinės (herpes infekcijos) suaktyvėjimas, kraujagyslių endotelio pažeidimai ir kraujo krešėjimo padidėjimas, dėl ko didėja trombozių, insultų ir infarktų rizika.

Organizmo ląstelėms trūksta deguonies. Atsiranda centrinės nervų sistemos pažeidimai. Jie gali pasireikšti panikos atakomis arba nerimo priepuoliais, kurių metu gali pykinti, spausti krūtinę (nesant širdies patologijai), pasitaiko deziorientacija erdvėje. Taip pat silpnumu, nuovargiu, kraujospūdžio šokinėjimu, galvos skausmais, atminties sutrikimu, nuotaikos svyravimais nuo euforijos iki apatijos arba depresijos.

Atminties sutrikimai, dėmesio koncentracijos stoka, galvos skausmai, užesys ausyse, rūkas akyse ir galvoje, galvos svaigimai – taip pat gali būti persirgto koronaviruso pasekmė arba poūmė susirgimo forma. Tokiems pacientams skystis kaupiasi ne tik plaučiuose, taip pat ir sinusuose bei ausyse, todėl pasireiškia netipiniai ausų uždegimai, sinusitai.

Dažni miego sutrikimai: neramus miegas, baisūs sapnai, dažnesni prabudimai, spaudimas krūtinėje ir nerimas dėl to, širdies plakimas, mieguistumas dieną.

Padidėjusi kūno temperatūra (37,1-37,5 C°) tai pat rodo, kad pacientas nėra iki galo pasveikęs.

Pokovidinio plaučių uždegimo fibroziniai pakitimai gali išlikti iki dviejų (9) mėnesių, bet, mūsų pastebėjimu, ir ilgiau. Išlieka kvėpavimo takų gleivinės patinimas. Nereti laringitai, kutenimas gerklėje ir už krūtinkaulio. Anoreksija, apetito pradingimas ir kiti virškinimo sutrikimai.

Iš praktikos stebime, kad koronavirusas apsunkina kitų ligų eigą. Sunkiau perserga ir po ligos atsigauna pacientai su ateroskleroze. Mažėja jų svoris, daugiau slenka plaukai.

Todėl, norint pasveikti iki galo ir išvengti pasekmių, reikalingas tikslinis gydymas.

Covid negalima lyginti su gripu

Netgi besimptomiai atvejai vėliau pasireiškia sunkiais sutrikimais. Į mūsų kliniką kreipėsi pacientas, kuriam buvo įtariamas sinusitas. Pacientas skudėsi, kad jis jautė, tarsi jo galvoje teliuškuotų. Paaiškėjo, kad prieš 4 menesius pacientas prasirgi besimptome covid forma. Tačiau vėliau pradėjo reikštis kiti simptomai.

Ar tai tikrai post kovidinis sindromas? Man tai kelia abejones, nes labiau tikėtina, kad tiesiog tokia yra ligos eiga. Žmonija pirmą kartą susidūrė su šia infekcija, todėl dar neįimanoma tiksliai įvardinti. Ligą norima sulyginti su šiuo metu žinomais dalykais, įstatyti į esamus rėmus. Indėnai, pirmą kartą išvydę Europiečius kolonistus, laikė juos dievais. O butelio šukės jiems atrodė brangesnės už auksą. Kai jie susiprato, jau buvo per vėlu.

Tas pats šiuo metu vyksta su covidu. Dažnai covid lyginamas su klasikiniu gripu ir taikomas panašūs gydymas. Bet kodėl toks palyginimas netinkamas? Covidui būdingos vėlyvos pasekmės, taip vadinami post-efektai, nestandartiniai simptomai, uždelstos reakcijos, kurias svarbu laiku atpažinti. Taip pat dėl to, kad daugėja pacientų, persirgusių simptome Covid forma.

Suplanuokime Jūsų apsilankymą

Skambinkite

Leiskite susisiekti mums

Žinutė Registracija
Susisieksime per 1-2 darbo dienas.

Darbo laikas

darbo dienomis
9:00 - 19:00