Pamąstymai karantino metu

Antibiotikai neveiksmingi, vakcinos nėra...   Ką daryti?

Preparatų su įrodytu poveikiu prieš koronavirusą nėra... 2-5% sunkia forma sergantys pacientai atsidurs ligoninėse arba mirs...

Perskaitę šį straipsnį sužinosite: ● Kaip Covid-19 keičia pasaulį ●Evoliucijos dėsnius ir farmacijos bejėgiškumą ● Apie imunitetą suprantamai ● Šarlatanų šou ●Kodėl Italijoje tiek mirčių?  ●Kas nugalės?

Moralės ir humanizmo krizė        

Ką parodė pandemija? Pamatėme, kad  su šunimis, katėmis, Lietuvoje elgiamasi geriau, negu su Mariumi tris valandas šąlančiu greitosios pagalbos automobilyje Klaipėdoje. Belieka spėlioti ar plaučių uždegimas bus nuo sušalimo automobilyje, ar nuo Covid-19?. Geriau, negu su furgono  vairuotoju, kurio iš mašinos neišleisdavo keletą parų, gal netgi į tualetą, apie tai žiniasklaida, deja, nutylėjo…  Kaiminaii įkalino Vokietijos pasienyje savo mašinose nakvojančius lietuvius ir nesileidžia į kalbas praleisti grįžti namo. Toks „draugiškai-humaniškas“ elgesys gali sukelti daugiau plaučių uždegimų dėl paprasčiausio peršalimo mašinoje, negu nuo tikros koronavirusinės pneumonijos. Lietuvoje uždaryti langai ir durys,  kaimynas įtaria kaimyną, žmona – vyrą...  Ukrainečiai, kaip laukiniai, nejuokais apmėtė akmenimis autobusą su savo tautiečiais. Kas tai per Europos vertybių kūlverstis? Moralės ir humanizmo krizė? Jeigu tai tik psichinis automatizmas arba masinės panikos ataka - tai kur psichiatrinė pagalba? O gal tai Sodomos ir Gomoros pasireiškimo pradžia? Tada už ką tokia bausmė?

Mąstantiems žmonėms pandemija, pagal egzistencializmo teoriją, privalo įjungti  protą. Taip prancūzų filosofas Žanas-Polis Sartras savo pastebėjimus antro pasaulinio karo metu apibendrino  į teoriją, pagal kurią žmogus laisvoje visuomenėje, atsidūręs prie „mirties slenksčio“ „blaiviai peržiūri savo praeitį“, įvertina ką darė taip, ką darė ne taip ir jeigu lieka gyvas „tai pradeda racionaliai žiūrėti į ateitį“, atsikrato iliuzijų,  peržiūri vertybes, pradeda skirti tikrus dalykus nuo reklaminio šlamšto, realybę nuo imitacinių veiksmų, peržiūri autoritetus, atskiria tuos, kurie kalba apie reikalą kaip „makaronų kabintojai“. Racionalus piliečių mąstymas leidžia sukurti racionalią valstybę. Viena iš tokių valstybių,  atstačiusi savo pokarinį gyvenimą ir stipriausią ekonomiką Europoje, buvo Vakarų Vokietija (dabar aišku, tik iki Merkel epochos). Manoma, kad pasaulis po Covid-19 pasikeis, taps racionalesnis, praktiškesnis. Kelias į racionalumą – atsikratyti visų pirma  iliuzijų, užmaskuoto melo, atskirti tikrą nuo netikro, „žaidimus“ nuo realios tikrovės.

Pabandysime ir mes racionaliai paanalizuoti, kas čia per korona virusas?  Kuo jis pavojingesnis negu gripo  virusai? Ar iš tikrųjų šis virusas toks išskirtinis? 

Pabandysime išspręsti šitą paslaptingą lygtį su keliais nežinomaisiais, nes nežinomieji kaip tik ir įvaro baimę.

Kas mums žinoma?

Pasirodo virusas turi tik pradžioje ilgesnį inkubacinį (atseit besimptominį ) periodą ir grėsmingą netipinę mirtiną pneumoniją ligos pabaigoje. Ar iš tikrujų taip? Ar visiems atvejams  galioja toks teiginys?

Įvertinsime rizikos grupes

Dvi pagrindinės mirtingumo rizikos grupės: 1) senjorai ir 2) turintys lėtinius susirgimus pacientai. Remiantis PSO analize, mirties riziką didina širdies-kraujagyslių susirgimai, cukrinis diabetas, lėtinės plaučių ligos ir onkologiniai susirgimai. Prof. Čaplinsko patikslinimu, dar blogiau bus tiems, kurie turi žemą hemoglobino lygį ir netvarkoje kepenų fermentas - AST. Išvertus į suprantamą kalbą – po Covid-19 smūgiu atsiduria  „gospoda alkoholikai“ ir žmonės su kitomis kepenų problemomis. Bet reziumuojant vėl  gauname tą patį -  amžius daugiau nei 60 metų ir imuniteto stoka dėl anemijos ir kitų sutrikimų  pasekoje. O jeigu suprasime, kad po 60 metų ženkliai mažėja atsparumas infekcijoms, tai „suma sumarum“ lieka tik imuniteto stoka.

Aptarsime simptomus

Žinoma, kad susirgimo simptomai nesiskiria nuo įprastų peršalimo ligų. Ką tai reiškia? O tai, kad bet koks peršalimas ar gripas prasideda LOR organuose dažniausiai nuo slogos arba gerklės skausmo, o  uždegimui leidžiantis žemiau, nusėda ant balso klosčių, užgula krūtinę, nusileidžia į plaučius, arba ryjant patenka į virškinimo traktą. Priklausomai nuo šių organų pažeidimo laipsnio, išryškėja vienas ar kitas simptomas. Bet iš kur mirtinas plaučių uždegimas? Kuris iš principo pasitaiko maksimum tik 5-6%? Kodėl toks įkyrus noras mass media matyti tik pneumoniją? Paaiškinsime šitą įkyrią baimę mirtimi gręsiančiai komplikacijai. Toks nenumaldomas noras matyti tik pneumoniją –  tai „tunelinio“, bet ne  sisteminio mąstymo reiškinys.  Kitaip sakant, noras matyti tik „siaubą“ ir nieko kito. Tokio apokalipsinio mąstymo ištakų nenagrinėsime, tegul tai daro psichiatrai.

Tačiau, koronaviruso pirminis pasireiškimas, norime mes to ar nenorime, organizme prasideda  ne plaučiuose, bet LOR organuose ir niekur kitur! LOR organai yra pirminiai ir vieninteliai koronaviruso „infekcijos įėjimo vartai“! O kodėl tai svarbu? Nes pirmieji simptomai turi pasireikšti šiuose organuose, ir laiku pradėjus gydyti, galima sustabdyti ligą ir sumažinti jos agresyvumą. Būtent nuo LOR organų gynybinių savybių ir jų būklės priklausys ir infekcijos pasireiškimas, jos eiga ir komplikacijos, taip pat ir pneumonijos rizika! Vokiečių gydytojai aptiko, kad koronaviruso susirgimo pradžioje pasireiškia uoslės ir klausos sutrikimai. Pasirodo, jeigu nepanikuosime, o blaiviu žvilgsniu stebėsime, tai  inkubacinis periodas neatrodys toks paslaptingas. O kur simptomų saraše dingo sloga? Sloga, esant virusinei infekcijai, pasireiškia nevisada, dažnai gali tiesiog užgulti nosis, šiek tiek apsunkintas kvėpavimas be klasikinės slogos. Sloga yra būdinga daugiau rinovirusams, tačiau bėda yra ta, kad sloga mūsų visuomenėje tapo tiek įprastu dalyku, kad ji nebelaikoma liga ir ignoruojama. Visi žinote tą kvailą juokelį, kad gydoma sloga praeis per 7 dienas, negydoma - per savaitę. Pacientų, kurie delsia savaitę arba 7 dienas, o paskui septynerius metus gydosi nuo besitęsančios slogos, sinusitų ir būtent virusinės kilmės, yra labai daug. Dauguma jų, kaip patys pasakoja, žiūrėjo populiarias ir nemokamas TV laidas, girdėjo iš kaimynų,  giminių - „gydytojų“;  tuomet  7 slogos dienos ir pavirto į 7 negydomos ligos metus. Dalis iš jų manė, kad tai alergija arba kad taip turi  būti.  Tačiau virusinė sloga kaip tik gali būti nestipriai  išreikšta, „skaidri“ ir nepatraukti dėmesio. Kodėl svarbi nosies būklė? Kodėl svarbu nedelsiant gydyti slogą? Todėl, kad per tas 7 dienas virusai, jeigu negydomi, kaip tik ir prasiskverbia gilyn į mūsų organizmą.

Imuninė sistema organizme prasideda būtent nosyje, ją reprezentuoja pati gleivinė ir adenoidai. Adenoidai tai pirmas imuninis organas, antras – tonzilės, kurie kartu sudaro „gynybos  žiedą“. Jeigu nėra pirmos gynybos linijos – adenoidų ir antros – tonzilių, viskas vyksta žymiai greičiau, sukėlėjas plinta tiesiai  į plaučius. Todėl, galvojant apie problemą rimtai, atliekant mirčių analizę negalima praleisti šių svarbių veiksnių. [2020 m. kovo 16 d. PSO prezidentui ir sekretoriui nusiunčiau rekomendaciją tirti, mirusiųjų nuo COVID-19, LOR-organų būklę, analizuoti  mirčių nuo atipinės pneumonijos sąsają su tonzilių pašalinimu. Tačiau, „commotion in the chicken coop“ buvo neeilinis ir turbūt  buvo ne iki mano rekomendacijų.

Kaip į infekciją reaguoja pagrindiniai ir vieninteliai  infekcijos įėjimo vartų gynybos LOR organai? Pažeisti peršalimo, jie yra imlesni ir visada jautresni papildomai infekcijai. Šiuo atveju turime kalbėti apie koronavirusą. Vadinasi, šie žmonės  susirgs greičiau ir  sunkesne infekcijos forma, kuri veda prie didesnio mirtingumo.  Išgyvens stipriausias, t.y. kurio imuninė sistema bus sveikesnė, kaip teigė Darvinas.

Virusų gydymo problematika

Lyg vieša paslaptis, naujas pasaulio atradymas  išplaukė ir su nuogąstavimu nuskambėjo informacija, kad antibiotikai ir kiti reklamuojami medikamentai esant koronavirusui neveiksnūs ir, netgi,  suleistos vakcinos nuo gripo, meningito, pneumonijos, encefalito ir kitų ligų, bejėgės prieš koronavirusą. Nors čia absoliučiai nieko naujo. Kokia čia evoliucijos pasala yra tas virusas?  Septynis tūkstančius metų kinai valgė šikšnosparnius ir niekas lyg nesirgo, ir štai  Uchanio  turguje kažkas ir kažkaip nesėkmingai užkando ir prasidėjo...

Viena iš vertų dėmesio hipotezių yra ekologinės nišos atsiradimas, dėl aktyvaus skiepijimo nuo gripo, kuris sukėlė epidemiologinį disbalansą ir vietoje įprasto gripo jo vietą užėmė COVID-19. Panaši situacija būna neracionaliai vartojant antibiotikus, kada jie sunaikina ne tik kenksmingas, bet ir gerąsias bakterijas ir jų vietą užima pelėsiai. Kaip sakant, „šventa vieta tuščia nebūna“. Kad šitas virusas nebijo nei antibiotikų, nei jūros vandens purškiklių, nei hormonų man ne naujiena, nes šie neveikia ir kitų virusų, apie ką savo pacientams klinikoje kalbam jau 12 metų. Peršalimo ligas, ypač virusinius sinusitus ir tonzilitus klinikoje seniai gydome kitaip.  Kad daugeliui peršalimo ligų reikalingas kitoks gydymas, ne visi tai supranta ar žino. Kvailiams aiškinti nėra nei laiko nei naudos – vis tiek nesupras, vis abejos, bėgios klausti į polikliniką arba kvailai kikendami paklaus „ o kodėl kitur taip negydo?“. Covid-19  parodė, kad  juokai baigėsi, priartėjome prie raudonos linijos – po kurios arba į pragarą arba prie stipresnio imuniteto... Laikas rimtai pagalvoti ir nuspręsti, kaip toliau gyventi. Ir kaip gydytis. Kadangi šitas virusas nei pirmas, nei  paskutinis. Yra daug žiauresnių virusų apie kuriuos žmonija gal ir nespėlioja.

Ar daug virusinių kvėpavimo takų ligų? Visos peršalimo ligos – 100 procentų virusinės, 80 procentų sinusitų - virusinės kilmės, 70 procentų  ūminių faringitų ir 70-85 procentų anginų išprovokuojama virusais arba yra grynai virusinės kilmės. Pacientų, su užsitęsusiais virusiniais sinusitais, tonzilitais, organizmo atsparumas tiek sutrikęs, kad dėl ilgalaikės, virusų sukeltos, intoksikacijos ir toksinų poveikio išprovokuoti pakitimai organizme išeina iš LOR organų ribos ir sukelia sutrikimus kituose organuose. Todėl joks LOR gydytojas jų jau nebepagydys. Tokius pacientus ne tik ilgą laiką vargina sloga, gerklės uždegimai, bet atsiranda silpnumas, nuovargis, neaiški nedidelė temperatūra, mieguistumas, blogas miegas naktį, streikuoja skrandis, pučia pilvą, gali pykinti, gali atsirasti  dermatitai ir bėrimai odoje, kurie laikomi alergija.  Būna raumenų, sprando ir sąnarių skausmų, padidėjęs kraujospūdis, kraujavimai iš nosies, veido skausmai, pakaušio diegliai ir kiti simptomai, kurių visų neišvardinsi. Išsibalansuoja ne tik imuninė sistema, bet sutrinka ir hormonų apykaita ir savireguliacija, sutrinka lytinė funkcija, kenčia centrinė nervų sistema, atmintis, atsiranda depresija. Tai klausimas  toks – kokios specialybės daktaras turi gydyti tokį pacientą?  Kur surasti toki specialistą? Poliklinikoje?

Virusinės infekcijos gydymas visada buvo problematinis ir kai kada  gali trukti  keletą metų. Kai kurių virusų  gydyti nereikia – patys praeina, jeigu imunitetas tvarkoje. O jeigu netvarkoje? Tada prasideda „susirgimų paradai“: sloga, gerklė, kosulys, ausys, bronchitas, pneumonitas, o jeigu dar ir Covid-as? Tai vis vien priename prie to paties, kad ligos forma, lengva ar besimptominė, priklauso nuo pirminio imuniteto. Todėl, be abejonių, lieka tik viena – tvarkyti imunitetą. Tada klausimas – kaip? Kad tą suprasti, pabandysiu  suprantamai paaiškinti apie imunitetą.

Kas tai yra imunitetas?

Ką reiškia pats žodis IMUNITETAS?  Pirmą kartą terminas panaudotas senovės Romos Imperijoje ir reiškė „neliečiamybę“. Mūsų atveju imunitetas reiškia „neliečiamybę nuo ligų“.  Kurie žmonės turi neliečiamybę nuo užkrečiamų ligų? Tie, kurie turi stiprų imunitetą. Netgi maro metu kai kurie žmonės išgyvendavo – vadinasi jie turėjo stipresnę imuninę sistemą negu kiti.

Ir kodėl vieni serga COVID-19 infekcija stipriau, kiti lengvomis to pačio užkrato formomis? Kodėl vienas mirs, kitas ne? Atsakymas visiems aiškus – tai priklauso nuo individo imuninės sistemos. Nuo akmens amžiaus laikų taisyklės nesikeičia. Kas tai imuninė sistema? Kur ji? Koks konkrečiai organas už ją atsakingas? Kas gali parodyti pirštu, kur ji yra? Niekas nieko neparodys....

Ji yra  visur ir niekur. Vadinasi, kad nuo šito „visur ir niekur“ priklauso žmogaus gyvybė.  Kodėl niekur? Todėl, kad nėra konkretaus organo, kuris už ją atsakingas. Kodėl visur? Todėl, kad ji prasideda nuo pačios nosies ir burnos gleivinių, odos barjerų, toliau eina kvėpavimo ir virškinimo traktų organai su savo imuninės sistemos atstovais: gleivinėmis su imunoglobulinais, makrofagais, Langenganso ląstelėmis, migruojančias  limfocitais, dar limfmazgiai, skydliaukė, blužnis, kepenys, inkstai, galų gale pats kraujas  su deguonį pernešančiais  eritrocitais  ir savo imunine sistema (bazofilai, trombocitai, eozinofilai, neutrofilai, įvairių rūšių limfocitai kileriai, supresoriai ir t.t.). Tiesiog tai yra visuma. Imunitetas susidaro ne tik iš audinių ląstelių, organų ar sistemų, bet ir nuo kiekvienos išvardintų vienetų funkcionalių  gebėjimų ir jų tarpusavio funkcijų suderinamumo. Imunitetą payginčiau su šveicarišku laikrodžiu,  kuris matuoja tai, ko niekas nemato - laiką; jame daug krumpliaračių ir kiekvienas krumpliaratis lyg atskiras organas, vienas didesnis, kitas mažesnis ir visi sukasi. Krumpliaračio judesys atspindi organo funkciją. Vieni sukasi greičiau, kiti juda lėčiau. Ir tik, neduok Dieve, koks krumpliaratis sustos - sutriks viso mechanizmo darbas. Laikrodis – tai lyg mūsų organizmas, o nematomas laikas – tai mūsų imunitetas. Protingas žmogus supranta, kad nors laikas yra nematomas, jis labai svarbus! Kaip ir nematomas imunitetas, kurio būklė priklauso nuo įvairių organų funkcijonavimo ir taip pat audinių, ląstelių ir jų visų suderinto veikimo. Pagreitės imunitetas – bus alergija, sulėtės – liga, sustos – mirtis. Kaip suremontuoti tokį sudėtingą mechanizmą – imunitetą, kurį sudaro tiek daug skirtingų, atskirų vienetų ir klasterių? Kokios specialybės gydytojui tą patikėti?

Apie tikrus šarlatanus                          

Kokiomis priemonėmis galima atstatyti sutrikusią imuninę sistemą? Kaip pagydyti? Būtų idealu, jeigu nuo visų virusų žemėje būtų išrastos vakcinos ir dar būtų gerai, kad jas visas atlaikytų žmogaus imuninė sistema. Manoma, kad žmogui kvėpavimo takų uždegimus gali sukelti daugiau nei 200 skirtingų virusų. Pasirodo, aplink mus egzistuoja nematomas virusų pasaulis, kurį papildė dar vienas virusas (COVID-19)!  Imuninė sistema – ne guminis maišas, į kurį viską iš eilės ir be galo galima grūsti ir jis nesuplyš.  Deja ne. Visos imuninės ląstelės organizme suskaičiuotos. Jų neturėtų būti nei per daug, nei per mažai. Kada jų per mažai, būklė vadinasi imuno-deficitas, o kada labai per daug – onkologija. Todėl be proto stimuliuoti imunitetą, tai tas pats kaip važiuojant beprotiškai spausti greičio pedalą. Tai gali tik žmonės vadinami kamikadzėm.

Kritiškai mąstantis žmogus iškart supras, kad sutvarkyti tokią sudėtingą sistemą su kažkokia „stebuklinga piliule“ yra tiesiog neįmanoma. Tokios piliulės iš principo nėra, nebuvo ir nebus. Tačiau esant kvailai paklausai, visada atsiras pasiūlymas. Žinomas Nyderlandų aukso amžiaus dailininkas Gerard Dou nutapė paveikslą „Šarlatanas“, kuriame a lia „daktaras“ aukštai iškeltoje rankoje žmonių miniai demonstruoja stebuklingą vaistą – panacėją, vaistą nuo visų ligų. Dar 17 amžiuje žmonės suprato, kad vienos tabletės nebūna, kad  negalima tikėti reklaminiais triukais. Todėl dar senovės laikais sakydavo: „reikia ieškoti ne vaisto, bet gydytojo“. Pasirodo, kad tai nėra taip paprasta.

[JAV (B. Levojius) tyrimai parodė, kad apie 60%  pacientų ieško didelės klinikos, manydami, kad didelėje klinikoje bus visi reikiami geriausi specialistai. Tačiau yra kita medalio pusė – būtent mažose klinikose dirba daugiau pažangesnių specialistų. Nes ypatingų gydymo metodų atradėjai, kūrybinio mąstymo gydytojai dažniausiai sukuria savo klinikas. Ir tai normalaus civilizuoto pasaulio dėsnis. 15-20 procentų mąstančių pacientų supranta, kad pastatų sienos negydo ir ieško savo gydytojo-specialisto. Taip jie išvengia biurokratinio tampymo, medicininio ekstremizmo ir be reikalo nepraranda brangaus laiko ir pinigų, o svarbiausia – sveikatos! Bet yra dar vienas dėsnis, kurio autorius - Nobelio premijos laureatas, streso teorijos autorius ir tyrinėtojas Gansas Selje, kuris pareiškė, kad tik 2 procentai gydytojų-mokslininkų žino ką reikia daryti, 8-10 procentų supranta ir padeda įgyvendinti jų įdėjas, o visi kiti tik tuščiai kalba arba trukdo. Darom išvadas!]

Sutvarkyti imuninę sistemą – tai kaip išspręsti lygtį su keliais nežinomaisiais. Gydymo procesas  greičiausiai primins šachmatų partiją. Gydytojas padaro ėjimą ir laukia atsakomojo žingsnio. Ir taip žingsnis po žingsnio, etapas po etapo atstatoma imuninė sistema. Šachmatų figūros: arkliai, pėstininkai, rikiai simbolizuoja skirtingus preparatus, vaistus su skirtingais veikimo principais, trukmėm ir potencialais.

Bet šarlatanai nemoka žaisti šachmatais. Jie visada nori viska supaprastinti, ieško to, ko nėra. Žada tai, ko būti negali. Paskui išsitraukia „stebuklingą piliulę“, kuri gali būti ne tik medicininė, bet ir ekonominė, ir politinė. Ir kaip tame paveiksle: mojuoja su piliule tarsi pasaulio gelbėtojai. Jie kuria lengvų sprendimų iliuziją, vadina save mesijais. Karantino pradžioje „piliule“ vadinosi - „testas, testas, ir dar karta testas“, o vėliau TV jau kartojo  „skolinti, skolinti, skolinti“.

Tenka matyti liūdnas žmonių iliuzijų pasekmes, kai jie visada surasdavo priežastį rimtai nesigydyti: tai vaistas ne toks, tai klebonas gydymui nepritarė, tai klinika „ne ten“, tai vyras ar žmona nepritaria, tai per brangu, jo daktaras poliklinikoje ar jo giminaitis sako priešingai, kodėl „kiti taip negydo“ ir daug, daug  kitų šarlataniškių kliedesių. Bet kliedesius ir „šarlatanus“ gydo kitos specialybės gydytojai, tai ne mūsų kompetencija.

Mano pacientai dažnai klausia: kodėl ir mes, ir aplinkiniai žmonės pradėjome dažniau sirgti? Sirgti netgi vasarą?  Turbūt, daug kas iš pacientų  prisimins mano atsakymus? Mus veikia ir klimato kaita (šiltos žiemos, šaltos vasaros) ir intensyvi migracija: europiečiams nebūdingų virusų „įvežimas“ į Europą iš Kinijos, Malaizijos ir kitų tropinių šalių. Virusus veža ne sveikas žmogus, o tas pats snargliuotas, trinantis nosį atvykėlis. Tai mūsų žaidimų su pigia darbo jėga ir  Merkel multikultūralizmo rezultatas, kuris privertė kratytis Breksito vagone ir bėgti iš ES į Angliją.  Klinton ir Obamos misionieriniai pamokslaujantys  kariniai žygiai į Rytus, primenantys sprogimus makaronų fabrike ir sukelta masinė migracija į Europą tautų su absoliučiai svetima kultūra, higiena ir buities įpročiais. O migracija per ką?  Per tą pačią Italiją.  Kas galėjo sustabdyti visą šitą tautų persikraustimą? Karas? Ne. Pasirodo, kad  karantinas...

Kodėl tiek daug mirčių nuo koronaviruso Italijoje? 

Atsakymas pačių ekspertų išvadose: ten daug žmonių su silpna imunine sistema. Palankus Viduržemio jūros klimatas labiau tausojantis, negu sveikai grūdinantis. Turbūt daug lietuvių pastebėjo, kad nuvykus atostogauti prie Viduržemio jūros peršalimo simptomai ir ligos laikinai baigiasi? O grįžus – vėl viskas iš pradžių. Italijoje daug žmonių turi silpnesnę imuninę sistemą negu šiaurės Europoje. Palankios oro sąlygos pasaugo žmones nuo peršalimo ligų kraštutinumų, komplikacijų, kurios tiesiog nepasireiškia, todėl atėjus neįprastai virusinei infekcijai – neįprastos Covid-19 pasekmės – daug mirčių. Ekologinė aplinka, higiena Italijoje tai pat kelia klausimų. Taip pat Italijoje yra populiacijos grupės (net iki 40 procentų !) su genetiškai paveldima anemija, kurių atstovus man teko gydyti asmeniškai. Prof. Čaplinskas paskelbė anemiją kaip faktorių, bloginantį COVID-19 prognozę. 1/3 tokios anemijos savininkų turi tiesiogiai didesnį polinkį infekcijai ir visų pirma pneumonijai (ir be koronaviruso). Panaši situacija ir Ispanijoje.

Ar reikia taikyti Italijos mirties modelį Baltijos šalims? Kodėl mus reikia gąsdinti? Tačiau, Italijoje yra ir viena iš retesnių anemijos formų – β-talasemija, kurios nešiotojai  lyg nesuserga koronavirusu.  Būtent su šia Viduržemio jūros anemijos rūšimi kilo eilinis šarlataniškas bandymas COVID-19 gydyti antimaliariniais vaistais. Tačiau tokie preparatai iš principo, gal ir gali turėti šiokį tokį teigiamą momentą su maliarijos epizodais susijusiems pacientams, bet daugumai atvirkščiai, gali pakenkti dėl savo toksinių savybių. Todėl Plakvenilio idėją vertinu kaip psicho-motorinio automatizmo reiškinį, klaidingai ir spontaniškai išrinkta konstanta terapinių lygčių sprendime.

Virusai ir vėžio profilaktika.

Su virusais dirbu nuo 2000 metų. Rengiant daktaro disertaciją, teko bendradarbiauti su šauniu tuometiniu AIDS centro kolektyvu, puikiais mano virusologijos mokytojais Lietuvoje. Ne viską apie virusus galima perskaityti knygose. Dar keletą mėnesių atgal jokio COVID-19 nebuvo, kur apie jį reikėjo skaityti? Bet mes gydome daug tokių susirgimų, dėl kurių pacientai nesuranda pagalbos kitose klinikose.  Dažnai užduodamas klausimas. Kodėl mes mokam gydyti sinusitus, tonzilitus geriau negu kitur? Atsakimas – „Todėl, kad mokam gydyti peršalimo virusus“.

Imuninės sistemos sutrikimus, kurie neatskiriami nuo LOR organų lengviau gydyti pačioje pradžioje, teisingai sudarant tyrimo ir gydymo planą. O ne tada, kai pacientas apėjo visas įmanomas klinikas, išgėrė krūvą vaistų, išragavo įvairiausių antibiotikų,  gelomertoli, sinupret ir dar, dar ir dar... Kol dėl išsivysčiusio imunodeficito neprikibo dar 20 ligų arba baisiausia iš jų. Tokių pacientų gydymas iš gydytojo reikalauja daug atsidavimo, tačiau pacientas

. Iš paciento pusės reikia  daug pastangų ir kuo vėliau, tuo daugiau  pinigų.  Patiems pacientams ištrūkti, visu greičiu juos iš gyvenimo traukiančio „ligos sūkurio“, nėra jėgų; jie jau susitaikė su liga ir „likimu“. Rytuose yra toks posakis:  gydyti yra per vėlu, kai riteris vardu „Mirtis“, jau užmetė ant kaklo savo kilpą“. Gal jau supratote, kokia paskutinė imuniteto sutrikimo stadija? Teisingai  - tai vėžys. Todėl negalima švaistyti pacientui brangaus laiko. Dėl įvardintų piežasčių paskutine instancija mūsų  klinika būti negali.  Virusų ir peršalimo ligų gydymas – didelis ir svarbus darbas onkosusirgimų profilaktikoje. Mūsų klinikos tikslas žymiai svarbesnis, negu vėžio gydymas –  tai vėžio profilaktika. Prisiminkite!  Visos „didelės ligos“ visada prasideda nuo mažų, nematomų virusų.

Kokią žinią mums neša koronavirusas?

Ką jis mums nori pasakyti? Kokia jo evoliucinė reikšmė?  Norime ar nenorime, bet reikia pripažinti, kad  veikia evoliucinis atrankos mechanizmas, ir kaip nustatė Čarlzas Darvinas - išgyvens stipriausi, o tiksliau -  turintys stipresnį imunitetą. Tačiau šis virusas neįprastas, lyg su dirbtiniu intelektu, gudrus ir žiaurus, saugantis vaikus, jaunus, greitus, lyg koks vilkas – miško sanitaras! O, kaip sakoma “vilko bijai –  į mišką neik”! Štai ir lieka, kaip pridera bailiams, sėdėti karantine. Bet jeigu  gerai pagalvoti, karantinas tai tik laikina gelbėjimosi priemonė. Populiacijos mastu, sparčiam užkrėtimų skaičiaus ir greičio augimui jis turi reikšmės, bet individo imuniteto stiprinimo formulėje jo reikšmė – lygi nuliui. Ir šį faktą suprantantys žmonės, racionaliai vertinantys situaciją, sugebantys atsibusti ir padaryti teisingas išvadas, vadinasi Homo Sapiens. Tuo jie ir skiriasi nuo Homo Erectus. Bet man norėtųsi patobulinti evoliucijos  klasifikaciją, kadangi savo klinikinėje praktikoje esu pastebėjęs, kad Homo Sapiens  yra dviejų rūšių: tiesiog Homo Sapiens, be atsakingo požiūrio į sveikatą ir sekanti Homo Sapiens generacija - Homo Sapiens Amet, sugebantys kritiškai mąstyti, „atskirti pelus nuo grūdų“, su atsakingu  požiu į savo sveikatą. Korono  virusą nugalės  stiprūs, protingi ir atsakingi savo sveikatos atžvilgiu žmonės.

Svarbus palinkėjimas Homo Sapiens Amet būtų toks – „Nepraraskite vasaros, napraraskite brangaus laiko, tvarkykite savo imuniteto, sveikatos ir LOR organų problemas, šiais metais epidemija dar pasikartos.

 

Med. Dr. Aleks Mickonas, „Biorevital“ klinika                                               

Kaip mus rasti

Vilnius

Biorevital klinika
Švitrigailos g. 1-104
Tel. 8 655 32645

Kaunas

Ąžuolyno sveikatos centras
K. Petrausko g. 40, 4 kabinetas
Tel. 8 674 47746

 

Gydytojai

MDr. Aleksas Mickonas

Dirba: Vilniuje, Kaune