INFEKCINĖ MONONUKLEOZĖ – liga chameleonas.

Med. dr. Aleksas Mickonas.

Mano praktikoje nėra buvę kitos tokios ligos, kuri turėtų tiek pavadinimų, formų ir atspalvių, gali būti maišomas su kitais susirgimais. Ši liga – tai infekcinė mononukleozė (IM). Vien ko verti pavadinimai, kalbantis patys už save: „bučinių liga“, 3-jų dienų karštinė, liaukų karštinė, Filatovo liga, gėrybinė limfablastozė, monocitarinė angina, mononuklearinė angina, studentų liga, Epštain-Barr sindromas, HV-4, ir t.t.

   Pešalimo liga įvaranti (sukelianti) vėžį.  

Buitiniu požiūriu IM – tai peršalimo liga. Infekcijos šaltinis – sergantis arba besimptomis, tiksliau viruso, nešiotojas. IM pasireiškia  dvejopai: ūmine ir lėtine formomis. Ūminė ligos forma gali pasireikšti kaip 3-jų dienų karštinė, gripas, angina su būdingais šiam susirgimui simptomais, bet beveik visada su aukšta temperatūra. O štai lėtinė forma – tikras chameleonas – turi daugybę atspalvių ir maskuojasi kitomis ligomis, tačiau jau be aukštos temperatūros. Po ūmaus susirgimo virusas iš sergančio organizmo išsiskiria dar 18 mėnesių. Ar galite įsivaizduoti? Dar 18 mėnesių!  Šis faktas paaiškina, kodėl liga nepagydoma per vieną savaitę. Todėl naivuoliai ir greito gydymo iliuzijos aukos lieka nešiotojais ir papildo onkorizikos grupių gretas. Kodėl? Todėl, kad virusas priklauso onkogeninių virusų grupei, trumpai tariant – gali sukelti vėžį.

   Ligos chameleono įvairovė.

Mano praktikoje pacientai, kuriems diagnozuojama IM, kreipiasi dėl besikartojančių: anginų, atsibodusių gerklės skausmų, varginančios slogos. Angina ir tonzilitas – pagrindiniai IM elementai. Angina gali kartotis keletą kartų iš eilės, kas 2-4 savaites. Pacientai pasakoja, kad jei jiems nepadeda vienas antibiotikas, vėliau skiriamas kitas, stipresnis, o galiausiai scenarijus kartojasi. Pasitaiko  nei iš šio, nei iš to atsiradęs plaučių uždegimas. Ypač pavojinga angina nepasiduodanti gydymui antibiotikais, kuri gali užspausti gerklę, t.y. kvėpavimą, sukelti ryklės pūlinius, kurie savaime iš kaklo gali leistis į krūtinės ląstą, sukeliant mediastenitą  ir  blokuoti širdies veiklą su neišvengiama mirtimi.

Liga „chameleonas“, ypač pastaruoju metu, maskuojasi kitų peršalimo ligų ir kitų virusų fone – transformuojasi įvairiomis ligomis, neturinčiomis  standartinių ir konkrečių klinikinių simptomų. Simptomai gali būti absurdiškai įvairūs: sprando ir galvos skausmai, galvos svaigimas, odos bėrimai, greitas nuovargis, silpnumas, prakaitavimas, sąnarių ir raumenų skausmai, nepaaiškinama nedidelė temperatūra (37,1°- 37,4°C), dažnokas gerklės paskaudenimas, sloga, besikartojantys pūliniai, lėtinis nuovargis, prakaitavimas, niežulys, limfmazgių ir tonzilių padidėjimas, bronchitas, tracheitas, plaučių uždegimas, kepenų ir blužnies padidėjimas, geltligė, dažnas lūpų ir odos herpesas, nosies polipai, adenoidai, vokų tinimai, akių paraudimai, veido nervo paralyžius, autoimuninė anemija, encefalitas ir meningitas, inkstų problemos ir kt. Dažnai sergančio vaiko sindromas kaip ir suaugusiųjų dažnas sergamumas peršalimo ligomis gali būti susiję su IM pasekmėmis, o tiksliau taip pasireiškiančia lėtine IM forma.

   Diagnostinė problema dažniausiai ne pati liga, o imbicilijos įtaka.

Infekcinės mononukleozės problema – negebėjimas diagnozuoti lėtinės formos. Dažnai nespecialistai, neturintys „žalio supratimo“ apie šią ligą, puola pacientams aiškinti, kad suaugęs ar jo vaikas jau persirgo šiuo susirgimu, kad pakitimai kraujyje 25 kartus viršijantys normą,  kuriuos „bolt“ šriftu arba raudona spalva kala diagnostikos laboratorijos aparatas, tai artefaktai, į kuriuos neverta kreipti dėmesio. Tokių imbicilų-eksbicionistų ir „šėtono tarnų“ dėka, dalis šių pacientų, ypač vaikų, ateityje užpildo lovas onkologinėse įstaigose. Taigi ne paslaptis – virusas, kuris sukelia infekcinę mononukleozę sukelia kraujo vėžį, kitų organų gėrybinius ir piktybinius navikus (Vikipedijoje viskas seniai parašyta). Ligos sukėlėjas – Epšteino-Baro virusas. Anksčiau buvo įrodytą viruso įtaka nosiarykles vėžio, kraujo limfomų/navykinių ligų vystymuisi, paskutinių metu naujų molekulinių diagnostikos technologijų dėką aptinkama vis daugiau faktų apie  EBV sąsają su skrandžio, plaučių, krūtų ir kt. vėžiais.  EBV – taip pat gali sukelti stiprius nervų sistemos pažeidimus, nevaisingumą ir apsigimimus. JAV ginekologai dėl šio viruso tiria visas planuojančias nėštumą moteris. Gerai suprantant šio viruso pasekmes, pastoti neleidžiama nepraėjus gydymo kurso.

   Gydymo problematika ir galimos negydymo pasekmės.

Formalioji medicina, diagnozavusi infekcinę mononukleozę, apsiriboja simptomų malšinimu ir ūmios formos komplikacijų gydymu (anginos antibiotikoterapija, pūlinių atvėrimu, pneumonijos gydymu ir kt.). Sunkios formos gydomos infekcinėse reanimacijose. Mirtingumas nedidelis, bet yra. Pakovojus su ūmia forma ir gyvybei gręsiančiomis komplikacijomis, klaidingai galvojama kad viskas jau praeityje. Taip pražiopsoma lėtinė ligos forma ir onkologiniai virusai toliau tęsia savo juodą darbą. Neveltu Vokiečių gydytojai - mokslininkai savo laiku Epšteino-Baro virusus EBV kartu su CMV pavadino „tyliaisiais žudikais“. Darykite išvadas.

FarmakoChemija iki šiol negali pasiūlyti nei vieno efektyvaus ir saugaus vaisto infekcinei mononukleozei gydyti. Tačiau, toks savotiškas bejėgiškumas, skirtingai nei su koronavirusu, jokio ažiotažo nesukėlė. Epšteino-Baro virusui  virusologai daug metų bandė sukurti vakcinas, bet nesėkmingai. Vakcinos, kurios nesprendžia problemos, niekam nereikalingos. Nuo anksčiau plačiai gydymui naudojamų imunostimuliatorių vis labiau susilaikoma dėl neprognozuojamų pasekmių. Tačiau jei nėra konkrečių vaistų veikiančių virusą, tai nereiškia kad nėra gydymo. Efektyviausia išlieka bioterapija. Bioterapijos pagalba, jau daugiau kaip 15 metų, BIOREVITAL klinikoje sėkmingai gydome šias sudėtingas ir komplikuotas infekcijas.

Svarbu, jei negaluojate, dažnai puola peršalimo ligos, užsitęsusi sloga, vargina apsunkintas alsavimas, angina arba tonzilitas, gerklės skausmai ir kiti straipsnyje išvardinti simptomai – negaišti laiko ir neužsiimti gydytojo darbais – pačiam rinktis vaistus arba dar blogiau – eksperimentuoti su jais. „Ieškok ne vaistų, ieškok gydytoją!“– skamba senovės patarlė, aišku ne „žmogų užsivilkusį baltą chalatą“, bet gydytoją-specialistą, kuris supranta problemą, kad paskui, jau po kelerių metų, nereikėtų apgailestauti dėl „neaišku iš kur“ atsiradusio diabeto, vėžio, kraujo ligos, imuniteto griūties, nosies ir žarnyno polipų, arba kokios kitos lėtinės ir nepagydomos ligos vedančios prie mirties. Kuo ilgiau pacientas negauna kvalifikuotos pagalbos, to ilgiau virusas lieka organizme, to ilgiau ir giliau veikia ir griauna ląstelių genomą, sukelia genų įžūlias ydingas mutacijas, neteisingi genai programuoja apsigimusių ir vežinių ląstelių atsiardymą.

     Pacientams draudžiama:

Negalavimo metu kaitintis (pirtyje, saulėje, vonioje ir kt.), būti skersvėjuose, pusę metų po susirgimo lankytis karšto klimato šalyse, maudytis jūroje, grūdintis, vartoti alkoholį, narkotikus, bučiuotis. Būtina vengti rizikingo sekso, tikrinti ir/arba gydyti seksualinį partnerį. Kadangi liga perduodama su seilėmis, sergančiam būtini atskiri arba vienkartiniai stalo įrankiai. Pusę metu draudžiama aktyviai sportuoti. Būtinas pastovus paciento sekimas iki pilno pasveikimo, kartojant tyrimus kas 3 mėnesius.

    Informacija, pateikta šiame straipsnyje, yra Biorevital klinikos intelektinė nuosavybė. Kopijuoti ir skelbti be klinikos sutikimo griežtai draudžiama. 

Kaip mus rasti

Vilnius

Biorevital klinika
Švitrigailos g. 1-104
Tel. 8 655 32645

Kaunas

Ąžuolyno sveikatos centras
K. Petrausko g. 40, 3 kabinetas
Tel. 8 674 47746

 

Gydytojai

MDr. Aleksas Mickonas

Dirba: Vilniuje, Kaune