Kaklo cistos

Kaklo cistos - tai nepilnai užakusių embrioninių latakų liekanos. Jos būna: vidurinės ir šoninės.

Vidurinės cistos - arba Priekinės, tai liežuvinio skydliaukės ne visiškai užakusio latako cistos.  Vaisiaus (embriono) skydliaukės vidurinė skiltis jungiasi su burna ir jeigu užanka ne visas latakas - jame kaupiasi gleivingas skystis, vidurinėje kaklo linijoje susidaro žirnio dydžio neskausmingas elastingas guzelis - cista.  Priekinės kaklo cistos sudaro 70 % įgimtų kaklo patologijų vaikams. Mano praktikoje priekinė cista visada turi ryšį su paliežuvio kaulu ir reikalauja vengiant lygos recidyvo fragmentalinės jos centrinės dalies rezekcijos. 

Foto - cista kaklo centre. 

Cistos gali formuoti bet kuriame liežuvinio skydliaukės latako aukštyje: virš paliežuvio kaulo, po paliežuvio kaulu, paliežuvio kaulo projekcijoje, rečiau liežuvio šaknyje ir labai retai - gerklose.

Kodėl reikia operuoti?  Dažniausia tokios cistos sudaro estetinio netobulumo išvaizdą, gali sukelti disfagiją - rijimo problemų. Bet nemaloniausia, ir dažniausia problema - kad tokios cistos gali infekuotis ir išsivysčiusi uždegimui atsiranda eilė naujų problemų nuo uždegiminių defektų, randų, fistulių iki onkolgijos. Tačiau, tik nedidelis procentas tokių cistų gali suvėžėti.

Šoninės cistos - arba Branchiogeninės (šoninės) kaklo cistos (nemaišyti su bronhais) - susiformuoja dėl nevisiško vaisiaus 5-6 žiaunų plyšių užakimo. Branchiogeninė cista - tai ties vidinio sukamojo kaklo raumnes krašto paslankus, neskausmingas, minkštas, užpildytas skaidriu turiniu darinys šoninėje kaklo dalyje, kuris gali padidėti, tapti skausmingas, parausti dėl uždegiminio arba onkologinio proceso.

Foto - vyras iki operacijos ir antrą parą po operacijos, pašalinus drenažą. Darinio vietoje matomas liekamasis audinių pertempimas ir patinimas, kuris išnyks po kelių dienų.
Kodėl reikia operuoti? Tokios cistos linkusios pūliuoti, pratrūkus formuojasi fistulė, kurios kanalas siauras, vingiuotas, eina į viršų link poliežuvinio kaulo ar ryklės. Užleistos formos su uždegimu sudaro problemas chirurginiam gydymui, kadangi apima miego arterijų trikampi. Praktikoje pasitaikydavo sunkiai diagnostikai atvejų, ypač atskirti cistos uždegiminį procesą apimanti kaklo, liežuvio šaknies, gerklų struktūras nuo onkologinio proceso (vėžio, teratomų ir kt.).
   

Kaip mus rasti

Vilnius

Biorevital klinika
Švitrigailos g. 1-104
Tel. 8 655 32645

Kaunas

Ąžuolyno sveikatos centras
K. Petrausko g. 40, 3 kabinetas
Tel. 8 674 47746

 

Gydytojai

MDr. Aleksas Mickonas

Dirba: Vilniuje, Kaune