INFEKCINĖ MONONUKLEOZĖ – liga chameleonas

Med. dr. Aleksas Mickonas

Mano praktikoje nėra buvę kitos tokios ligos, kuri turėtų tiek pavadinimų, formų ir atspalvių, ir būtų painiojama su kitais susirgimais. Ši liga – tai infekcinė mononukleozė (IM). Vien ko verti pavadinimai, kalbantys patys už save: „bučinių liga“, 3-jų dienų karštinė, liaukų karštinė, Filatovo liga, gerybinė limfablastozė, monocitarinė angina, mononuklearinė angina, studentų liga, Epštain-Barr sindromas, HV-4 ir t.t.

Peršalimo liga, įvaranti vėžį

Buitiniu požiūriu, IM – tai peršalimo liga. Infekcijos šaltinis – sergantis arba besimptomis  viruso nešiotojas. IM pasireiškia  dvejopai: ūmine ir lėtine formomis. Ūminė ligos forma gali pasireikšti kaip 3-jų dienų karštinė, gripas, angina su šiam susirgimui būdingais simptomais, bet beveik visada su aukšta temperatūra. O štai lėtinė forma – tikras chameleonas – turi daugybę "atspalvių" ir maskuojasi kitomis ligomis, tačiau jau be aukštos temperatūros. Po ūmaus susirgimo virusas iš sergančio organizmo išsiskiria dar 18 mėnesių. Ar galite įsivaizduoti? Dar 18 mėnesių!  Šis faktas paaiškina, kodėl liga nepagydoma per vieną savaitę. Todėl naivuoliai ir greito gydymo iliuzijos aukos lieka nešiotojais ir papildo onkorizikos grupių gretas. Kodėl? Todėl, kad virusas priklauso onkogeninių virusų grupei, trumpai tariant, gali sukelti vėžį.

Ligos „chameleono“ įvairovė

Mano praktikoje pacientai, kuriems diagnozuojama IM, kreipiasi dėl besikartojančių anginų, atsibodusių gerklės skausmų, varginančios slogos. Angina ir tonzilitas – pagrindiniai IM elementai. Angina gali kartotis keletą kartų iš eilės, kas 2-4 savaites. Pacientai pasakoja, kad jei jiems nepadeda vienas antibiotikas, vėliau skiriamas kitas, stipresnis, o galiausiai scenarijus kartojasi. Pasitaiko nei iš šio, nei iš to atsirandantis plaučių uždegimas. Ypač pavojinga angina, nepasiduodanti gydymui antibiotikais, kuri gali užspausti gerklę, t.y. kvėpavimą, sukelti ryklės pūlinius, kurie savaime iš kaklo gali leistis į krūtinės ląstą, sukelti mediastenitą ir blokuoti širdies veiklą su neišvengiama mirtimi.

Liga „chameleonas“, ypač pastaruoju metu, maskuojasi kitomis peršalimo ligomis ir virusais ir transformuojasi į įvairias ligas, neturinčias standartinių ir konkrečių klinikinių simptomų. Simptomai gali būti absurdiškai įvairūs: sprando ir galvos skausmai, galvos svaigimas, odos bėrimai, greitas nuovargis, silpnumas, prakaitavimas, sąnarių ir raumenų skausmai, nepaaiškinama nedidelė temperatūra (37,1-37,4°C), dažnokas gerklės paskaudenimas, sloga, besikartojantys pūliniai, lėtinis nuovargis, prakaitavimas, niežulys, limfmazgių ir tonzilių padidėjimas, bronchitas, tracheitas, plaučių uždegimas, kepenų ir blužnies padidėjimas, geltligė, dažnas lūpų ir odos herpesas, nosies polipai, adenoidai, vokų tinimai, akių paraudimai, veido nervo paralyžius, autoimuninė anemija, encefalitas ir meningitas, inkstų problemos ir kt. Dažnai sergančio vaiko sindromas, kaip ir suaugusiųjų dažnas sergamumas peršalimo ligomis, gali būti susiję su IM pasekmėmis, o tiksliau, taip pasireiškiančia lėtine IM forma.

Diagnostinė problema dažniausiai ne pati liga, o imbicilijos įtaka

Infekcinės mononukleozės problema – negebėjimas diagnozuoti lėtinės formos. Dažnai nespecialistai, neturintys „žalio supratimo“ apie šią ligą, puola pacientams aiškinti, kad suaugęs ar jo vaikas jau persirgo šiuo susirgimu, kad pakitimai kraujyje, 25 kartus viršijantys normą, kuriuos bold šriftu arba raudona spalva kala diagnostikos laboratorijos aparatas, - tai tik artefaktai, į kuriuos neverta kreipti dėmesio. Tokių imbicilų-ekshibicionistų ir „šėtono tarnų“ dėka, dalis šių pacientų, ypač vaikų, ateityje užpildo lovas onkologinėse įstaigose. Taigi, ne paslaptis – virusas, kuris sukelia infekcinę mononukleozę, sukelia kraujo vėžį, kitų organų gerybinius ir piktybinius navikus (Vikipedijoje viskas seniai parašyta). Ligos sukėlėjas – Epštein-Baro virusas. Anksčiau buvo įrodytą viruso įtaka nosiaryklės vėžio, kraujo limfomų/navikinių ligų vystymuisi, paskutiniu metu, naujų molekulinių diagnostikos technologijų dėka, aptinkama vis daugiau faktų apie EBV sąsają su skrandžio, plaučių, krūtų ir kitomis vėžio formomis. EBV taip pat gali sukelti stiprius nervų sistemos pažeidimus, nevaisingumą ir apsigimimus. JAV ginekologai dėl šio viruso tiria visas planuojančias nėštumą moteris. Gerai suprantant šio viruso pasekmes, pastoti neleidžiama nepraėjus gydymo kurso.

Gydymo problematika ir galimos negydymo pasekmės

Formalioji medicina, diagnozavusi infekcinę mononukleozę, apsiriboja simptomų malšinimu ir ūmios formos komplikacijų gydymu (anginos antibiotikoterapija, pūlinių atvėrimu, pneumonijos gydymu ir kt.). Sunkios formos gydomos infekcinėse reanimacijose. Mirtingumas nedidelis, bet yra. Pakovojus su ūmia forma ir gyvybei gresiančiomis komplikacijomis, klaidingai galvojama, kad viskas jau praeityje. Taip pražiopsoma lėtinė ligos forma ir onkologiniai virusai toliau tęsia savo juodą darbą. Neveltui vokiečių gydytojai – mokslininkai savo laiku Epštein-Baro virusus EBV kartu su CMV pavadino tyliaisiais žudikais“. Darykite išvadas!

Farmakochemija iki šiol negali pasiūlyti nei vieno efektyvaus ir saugaus vaisto infekcinei mononukleozei gydyti. Tačiau toks savotiškas bejėgiškumas, skirtingai nei su koronavirusu, jokio ažiotažo nesukėlė. Epštein-Baro virusui virusologai daug metų bandė sukurti vakcinas, bet nesėkmingai. Vakcinos, kurios nesprendžia problemos, niekam nereikalingos. Nuo anksčiau plačiai gydymui naudotų imunostimuliatorių vis labiau susilaikoma dėl neprognozuojamų pasekmių. Tačiau, jei nėra konkrečių vaistų, veikiančių virusą, tai nereiškia kad nėra gydymo. Efektyviausia išlieka bioterapija. Bioterapijos pagalba, jau daugiau kaip 15 metų BIOREVITAL klinikoje sėkmingai gydome šias sudėtingas ir komplikuotas infekcijas.

Svarbu, jei negaluojate, dažnai puola peršalimo ligos, užsitęsusi sloga, vargina apsunkintas alsavimas, angina arba tonzilitas, gerklės skausmai ir kiti straipsnyje išvardinti simptomai, negaišti laiko ir neužsiimti gydytojo darbu – pačiam rinktis vaistus arba dar blogiau – eksperimentuoti su jais. „Ieškok ne vaistų, ieškok gydytojo!“ – teigia sena patarlė. Ne „žmogų, vilkintį baltą chalatą“, bet gydytoją-specialistą, kuris supranta problemą, kad paskui, jau po kelerių metų, nereikėtų apgailestauti dėl „neaišku iš kur“ atsiradusio diabeto, vėžio, kraujo ligos, imuniteto griūties, nosies ir žarnyno polipų, arba kokios kitos lėtinės ir nepagydomos ligos, vedančios prie mirties. Kuo ilgiau pacientas negauna kvalifikuotos pagalbos, tuo ilgiau virusas lieka organizme, tuo ilgiau ir giliau jis veikia, ir griauna ląstelių genomą, sukelia genų įžūlias ir ydingas mutacijas. Neteisingi genai programuoja apsigimusių ir vėžinių ląstelių atsiradimą.

Pacientams draudžiama

Negalavimo metu kaitintis (pirtyje, saulėje, vonioje ir kt.), būti skersvėjyje, pusę metų po susirgimo lankytis karšto klimato šalyse, maudytis jūroje, grūdintis, vartoti alkoholį, narkotikus, būčiuotis. Būtina vengti rizikingo sekso, tikrinti ir/arba gydyti sekso partnerį. Kadangi liga perduodama su seilėmis, sergančiam būtini atskiri arba vienkartiniai stalo įrankiai. Pusę metų draudžiama aktyviai sportuoti. Būtinas pastovus paciento sekimas iki pilno pasveikimo, kartojant tyrimus kas 3 mėnesius.

Kaip mus rasti

Vilnius

Biorevital klinika
Švitrigailos g. 1-104
Tel. 8 655 32645

Kaunas

Ąžuolyno sveikatos centras
K. Petrausko g. 40, 3 kabinetas
Tel. 8 674 47746

 

Gydytojai

MDr. Aleksas Mickonas

Dirba: Vilniuje, Kaune